piątek, 15 stycznia 2016

Jak zrobić pasztet wieprzowy?

Pasztet domowy jest takim daniem, które możemy swobodnie zmieniać, dodając różne składniki i zamieniając proporcje, a także rodzaj mięsa. Najbardziej popularnym w naszym kraju jest pasztet z zająca, cielęciny lub drobiu. Nieco rzadziej decydujemy się na pieczenie pasztetu z mięsa wieprzowego. Wielu początkujących kucharzy zastanawia się jak zrobić pasztet wieprzowy i czego użyć do jego pieczenia, aby wydobyć z mięsa odpowiedni smak.
Pasztet wieprzowy
Pasztet wieprzowy




Odpowiedzi dostarczają kolorowe magazyny oraz Internet, gdzie najczęściej wymienia się jako najlepszy gatunek: szynkę, mięso z łopatki oraz karczek. Aby pasztet się udał konieczne jest dodanie do niego podrobów oraz tłustego mięsa (słoniny, boczku). Ważna jest także ilość dobranych do potrawy przypraw oraz warzyw, co poprawi jego kolor i walory smakowe. Wszystkie ugotowane składniki należy przepuścić przez maszynkę, a potem dokładnie zmielić. Smaku i charakteru potrawie nadadzą gotowane grzyby oraz gałka muszkatołowa, przyprawa do mięsa, cebula, sól i pieprz. Do zmielonych produktów dodajemy surowe jajka, namoczoną w rosołku bułkę oraz doprawiamy do smaku. Wszystko to należy dokładnie wymieszać, a następnie przełożyć do większej formy i piec przez 1,5 godziny w temperaturze 180 stopni.

Smak pasztetu wieprzowego jest mniej delikatny od drobiowego i z królika, dlatego świetnie pasuje do sosu chrzanowego. Taki sos robimy z tartego chrzanu, śmietany oraz gotowanego żółtka, które powinno zostać dokładnie przetarte przez sito. Doprawiamy go sola, cukrem oraz sokiem z cytryny. Podana propozycja nie jest oczywiście jedyną z możliwych. Mięso wieprzowe jest bardzo popularne, stosunkowo tanie i chętnie używane w kuchni polskiej. Pasztet wieprzowy możemy wzbogacić różnymi dodatkami i zapiekać w nim np. gotowane brokuły, jajka na twardo oraz morele i suszone śliwki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz